Wyandra Ruby


Sire: Turffontein

Dam: Rich Ruby Red

Colour: Chestnut

Gender: Filly

Age: 3 year old

Foaled: Oct 14th, 2015

Country: Australia


Pedigree

 

 WYANDRA RUBY (AUS)

 

Chestnut fillyFoaled in 2015

SireJohannesburgHennessyStorm Cat
TURFFONTEIN (AUS) MythOgygian
2004Spirit of GraceDr GraceSir Tristram
  News BoxBassenthwaite
DamRubitonCenturyBetter Boy
RICH RUBY RED (AUS) RubySeventh Hussar
1996Anything RedSovereign RedSir Tristram
  Anything TudorTaipan II

TURFFONTEIN (AUS) (Chestnut 2004-Stud 2010). 5 wins-1 at 2, MVRC William Reid S., Gr.1. Sire of 196 rnrs, 103 wnrs, inc. SW Fontiton (MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.2), Fontein Ruby, Widgee Turf, Lyuba, Bold Thruster, SP Turfane and of Mandela Effect, Turf Man, Fontein Lad, Faint Blaze, Finke, Safariann, Give Us a Go, Hunters Grace, Turf Crusher, Eskdale Girl, Crown Fontein, Meet Mr Taylor, Central Pass, Constantine, Double Superlative, etc.

 

1st dam

RICH RUBY RED, by Rubiton. 7 wins to 1200m, A$94,050, MVRC Great Race H., Club Cozmo H., 2d MVRC Tawlord H., 3d MRC Bow Mistress H. Three-quarter-sister to Dolly Will Do (dam of PLAYING GOD, GOD HAS SPOKEN), half-sister to MOOBALL. Dam of eight named foals, six to race, four winners, inc:-

Hot Ruby (f. by Magnus). 6 wins from 1150m to 2000m, A$296,830, to 2017-18, VRC TAB/ATA Celebrates Women Trainers H., MRC Ian Miller H., Bullarook Park Stud H., 2d MRC Spicer Thoroughbreds H., Hyland Racing Colours H., Sportius Global Events H., Wodonga Gold Cup, 3d MRC Allan Wicks H., Anne Billings H., Chef's Hat H., MVRC TCL 4K UHD TV H.

Grassini (g. by Universal Prince). 8 wins from 1400m to 3200m, A$216,840, to 2017-18, 3d MVRC Inglis Melbourne Premier Sale H., Bertocchi Masterpiece H.

Ruby Skye (f. by Reset). 4 wins from 1600m to 1800m to 2018-19, 2d MRC Spicer Thoroughbreds H.

Mr Coyne (g. by Reset). 2 wins at 2000m, 2400m in Aust.

 

2nd dam

ANYTHING RED, by Sovereign Red. Winner at 1000m in Aust. Half-sister to Dolly Will Do (dam of PLAYING GOD, GOD HAS SPOKEN). Dam of 5 foals, all raced, 3 winners, inc:-

MOOBALL (Sanction). 10 wins from 1000m to 1800m, A$260,350, MRC Lord S., L, Wangaratta Cup, VRC Longines P., MRC Basha Felika H., 2d Seymour Cup, L, 3d Bendigo JC Amerind H., Wangaratta Cup, Wodonga Cup.

Elbrus. 10 wins from 1150m to 1600m, A$194,050, Echuca Cup, MVRC Specto Security H., Wodonga Cup, 2d MVRC Arrow Training Services H., 3d VRC Nap Finance Country Cup.

Rich Ruby Red. 7 wins. See above.

 

3rd dam

Anything Tudor, by Taipan II. 6 wins to 1250m, AJC McWilliams Champagne H., Luddenham H., STC Citius Welter H., Campsie South WBC H., AJC Tellers H., STC Mediterranean H., 2d STC Rosie Sun Welter, Shadow King H., Tod Maid H., 3d AJC June S., L, Reginald Allen H., L. Half-sister to LA POSETTE. Dam of 10 foals, 9 to race, 8 winners, inc:-

Dolly Will Do (Rubiton). 5 wins at 1200m, A$87,715, STC Saturday Markets Flemington Series H., AWA H., AJC Lucky Lil's Saloon H., STC Strathdarr H., 2d STC Birthday Card H., L, 3d STC Brighton Welter H., AJC Clothes Encounter H. Dam of-

PLAYING GOD (Blackfriars). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1800m, A$1,669,200, WATC Kingston Town Classic, Gr.1-twice, Western Australian Guineas, Gr.2, Northerly S., Gr.3, Aquanita S., L, Magic Millions Perth 3YO Trophy, Westspeed 3YO H., Westspeed 2YO P., 2d Western Australian Derby, Gr.1, WATC Goodwood Sprint H., L, Raconteur S., L, Fairetha S., L, 3d VRC Australian Cup, Gr.1, Australian Guineas, Gr.1, Turnbull S., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, WATC Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Westspeed Nursery H., 4th WATC Railway S., Gr.1, Kingston Town Classic, Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, VRC Makybe Diva S., Gr.2, WATC Strickland S., Gr.3. Sire.

GOD HAS SPOKEN (Blackfriars). 8 wins-3 at 2-from 1100m to 2100m, A$1,189,250, WATC CB Cox S., Gr.2, Sires' Produce S., Gr.3, RJ Peters S., Gr.3, Strickland S., Gr.3, Aquanita S., L, Burswood is Entertainment 2YO P., Support Your Industry Bet Local Welter H., Westspeed 2YO P., 2d WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Perth Cup, Gr.2-twice, Lee Steere S., Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, JC Roberts S., L, Westspeed 3YO H., Puntathon March 20 H., 3d WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Strickland S., Gr.3, 4th Western Australian Derby, Gr.1.

Snipping Away. 3 wins to 1500m, SAJC Festival State Security H., 3d SAJC Tobruk P. Producer.

Seal Point. 2 wins at 1100m, 1200m, AJC Quakers Inn H. Dam of-

Lodgent. 9 wins-1 at 2-from 1000m to 1800m, A$193,280, AJC Autumn Country Cup, Elma Projects H., CVD Function Centre H., City Tatt's RC Konami Australia Pty Ltd H., STC Bidvest H., 2d STC Bradley Australia H., Singapore Turf Club Trophy, Pentathlon H., Grandstand Reserved Seating H., Tip Top Bakeries H., 3d AJC Kokoda 2YO H.

 

4th dam

TUDOR VAIN, by Vain. 17 wins to 1200m, STC Broken Hill S., Museum Graduation S., 2d STC Sans Souci H., Bexley Graduation S., Marrickville H., 3d STC Pyrmont Graduation S. Dam of 12 named foals, 8 to race, 5 winners, inc:-

LA POSETTE (Imposing). 7 wins-2 at 2-to 1500m, A$125,450, BATC Minister for Transport S., L, Castlemaine Dry H., Qld Tatt's RC FAI Tattersall's Winter S.H., BATC JT Delaney S. Producer.

Anything Tudor (Taipan II). 6 wins. See above.

 

Race Record:

Unraced.